Vēlme noskatīties filmu, beidzās ar kaunu un aizvainojumu.

 


Ilona jau divus gadus pārvietojas ratiņkrēslā, jo pārcietusi nopietnu slimību, viņai izoperēts kaulu audzējs, vēsta LTV raidījums 4.studija. Pārvietoties sievietei ir grūti, tāpēc dažādus kultūras un izklaides pasākumus viņa apmeklē diezgan reti,  bet vēlme redzēt jauno režisora Vara Braslas kinofilmu Vectēvs, kas bīstamāks par datoru, bija tik liela, ka, veicot zināmus priekšdarbus, viņa kopā ar vīru tomēr izdomāja doties uz kinoteātri Forum Cinemas.

Pāris dienas pirms kino apmeklējuma, Ilonas vīrs devās noskaidrot vai cilvēkiem ar kustību traucējumiem ir iespējams iekļūt kinoteātra zālē. Uz to viņš esot saņēmis pozitīvu atbildi.  

Tomēr Ilonai, kura pārvietojas ratiņkrēslā, bijusi slikta priekšnojauta. Viņa pat mudinājusi vīru aiziet ottreiz, lai noskaidrotu šo jautājumu. Arī pilnīgi cita kasiere apstiprināja, ka viss būs kārtībā, tāpēc viņš iegādājies 2 biļetes.

Tā kā invaliditātes dēļ viņa mājas pamet reti, kinoteātra apmeklējums bijis īpašs notikums. Tomēr tālāko Ilonai ir sāpīgi atcerēties.

Ar vīru uzbraukuši sestajā stāvā, kur viņus sagaidījis apsargs. Pārbaudītas biļetes, atvērtas durvis un priekšā – kāpnes. Apsargs mudinājis Ilonas vīru, ka abi kundzi ratiņkrēslā uznesīs pa tām. Iestājās apmulsums. 

To, ka invalīda nešana ratiņkrēslā ir ārkārtīgi bīstama, apliecina arī vides pieejamības eksperti. Ja kādam paslīdētu kāja vai notiktu vēl kas, viss varētu beigties pavisam bēdīgi.

Ilona nevēlējās riskēt, tādēl nešanai nepiekrita. Tā kā sieviete nav pilnībā paralizēta, viņa centusies tikt līdz skatītāju vietām saviem spēkiem. Vīrs paņēmis aiz elkoņa un viņa rāpojusi.

Kundze atzīst, ka visu filmas laiku raudājusi, jo viņai bija kauns…

Ilona ir sašutusi par to, ja divas reiz iestādes darbinieki apgalvo, ka viņa bez problēmām tiks skatītāju zālē, tad kādēļ galu galā viņai jāmaksā nauda un jārāpo augšā un lejā pa kāpnēm.

Forum Cinemas pārstāvji kameru priekšā komentārus sniegt atteicās, taču attaisnoties mēģināja rakstiski.

Viņi uzsvēra, ka dažās kinozālēs konfigurācija ir tāda, ka vispār nav iespējams nokļūt sēdvietās neizmantojot kāpnes, tādēļ kinoteātrī ir speciālas rampas, kuras var uzlikt uz tām, lai klients ratiņkrēslā var nokļūt savā vietā.

Tomēr Ilonai nekādas palīgierīces netika piedāvātas. Tāpat eksperti uzsver, ka arī šādas rampas nav nekāds risinājums.